Skip to content
cv-osnovni-pravyla-pidgotovky-vid-rekrutera-dosvidom-Тетяна-Грицик-2

Tetiana Hrytsyk

Koordynator rekrutacji międzynarodowych
CV: podstawowe zasady przygotowania od doświadczonego rekrutera

Udostępnij:

Telegram
WhatsApp
Email
Skype

Tetiana Hrycyk - nasza stała konsultantka i prelegentka - podzieliła się z nami informacjami, jak napisać CV, które będzie skuteczne na polskim rynku pracy. Tetiana od ponad 7 lat mieszka w Polsce i z powodzeniem koordynuje zagraniczne rekrutacje w firmie Job Impulse. Ponadto w biznesowym centrum pomocy Ukrainie doradza Ukrainkom w kwestiach związanych ze znalezieniem pracy w Polsce.

Poszukiwanie pracy to proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Przede wszystkim przeanalizuj swoje doświadczenie, aby dokładnie określić jakiej pracy szukasz, w jakim zawodzie i jakiego wynagrodzenia oczekujesz. Następnie zapoznaj się z ofertami pracy i wybierz te, na które będziesz chciała wysłać swoje CV.

W Polsce przyjęło się nazywać życiorys CV. To od niego w dużej mierze zależy, czy zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. W CV piszesz o swoim wykształceniu, umiejętnościach, ścieżce zawodowej i osiągnięciach. Na etapie poszukiwania pracy Twoje CV jest Twoją wizytówką, więc powinnaś mocno nad nim popracować.

CV należy przygotować tak, aby pasowało do stanowiska, na które je wysyłasz. Wysyłanie tego samego CV do
wszystkich ofert pracy zmniejsza Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Elementy profesjonalnego CV

Typowe CV w Polsce składa się z następujących części: dane osobowe i kontaktowe, krótka biografia, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, znajomość języków obcych, umiejętności zawodowe. Dane osobowe (imię i nazwisko) najlepiej umieścić na górze CV. Dane kontaktowe mogą być pod zdjęciem (jeżeli je dodasz), warto podać e-mail, aktualny numer telefonu (komunikator, którego używasz), miejscowość, w której mieszkasz (nie ma konieczności podawania dokładnego adresu). Jeśli jesteś gotowa na przeprowadzkę do innego miasta, napisz o tym. Możesz także dodać link do swojego profilu zawodowego na LinkedIn. O rozwoju profilu w LinkedIn porozmawiamy osobno.

Jeśli chcesz dodać zdjęcie do swojego CV, zadbaj aby było ono profesjonalne: portret, stonowane kolory, odpowiedni strój, delikatny uśmiech. W Polsce zwyczajem jest dodawanie zdjęcia do CV, ale nie jest to obowiązkowe.
Obok danych osobowych umieść krótkie bio, wpisując kilka zdań podsumowujących Twoje doświadczenie zawodowe. Powinnaś zaprezentować swoje mocne strony i osiągnięcia, pokazać, co możesz wnieść do nowej firmy i w jakich kierunkach chcesz się rozwijać. Warto wskazać osiągnięcia pasujące do stanowiska, na które aplikujesz.

Dobrze opisane doświadczenie zawodowe, odpowiadające konkretnym wymaganiom wskazanym przez pracodawcę w ogłoszeniu, będzie Twoją przepustką na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie musisz szczegółowo opisywać wszystkich stanowisk i obowiązków,
powinnaś raczej skupić się na tych, które są zbliżone do oczekiwań pracodawcy. Pamiętaj, aby nie wyolbrzymiać ani nie bagatelizować swojego doświadczenia, podawaj tylko prawdziwe informacje. Doświadczenie zawodowe jest kluczowe dla rekrutera, więc bądź przygotowana, że zadane zostaną dodatkowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Umiejętności – pomyśl i sporządź listę swoich umiejętności i zdolności. W CV wskaż zarówno twarde, jak i miękkie kompetencje, które mogą być istotne dla danego stanowiska.

Zmodyfikuj tę sekcję w zależności od stanowiska, o które się ubiegasz. Opisując swoją edukację podaj okres studiów, nazwę uczelni i kierunek. Warto też pochwalić się ukończonymi kursami i otrzymanymi certyfikatami.
Znajomość języków obcych – w osobnej kolumnie wpisz jakimi językami się posługujesz i na jakim poziomie (wg systemu od A1/A2 do C1/C2).

Na końcu CV powinnaś dodać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, co pozwoli rekruterowi kontaktować się z Tobą np. w celu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie wyrazisz tej zgody, możesz nie przejść do kolejnych etapów rekrutacji. Wzór aktualnej zgody na przetwarzanie danych osobowych, którą należy umieścić w CV:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w ochronie osób fizycznych i w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w swobodnym przepływie takich danych oraz uchylenia
dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Warto wiedzieć!

CV powinno być przygotowane w języku ogłoszenia: jeśli ogłoszenie jest publikowane w języku polskim, to CV również powinno być przygotowane w języku polskim. Jeśli ogłoszenie jest w języku angielskim, CV należy napisać w tym samym języku.

Przydatne wskazówki

  • Profesjonalne szablony CV można znaleźć na MyCV, Canva, Resume.com.
  • Zanim wyślesz swoje CV, przeczytaj je raz jeszcze, sprawdź czy nie ma błędów (możesz skorzystać z https://languagetool.org/pl).
  • Najlepiej, jeśli CV nie zajmuje więcej niż 2 strony, ale ostateczna długość będzie zależała od Twojego doświadczenia i stanowiska, o które się ubiegasz.
  • Nie przywiązuj większej wagi do projektu/wyglądu dokumentu niż do jego treści.
  • Prześlij CV w formacie pdf, zwracając uwagę na nazwę pliku.
  • Wysyłając CV na konkretne stanowisko możesz dodać krótki list motywacyjny.
  • Nie jest konieczne podawanie w CV stanu cywilnego, wieku, hobby i zainteresowań.
  • Skuteczność poszukiwania pracy zależy od liczby i jakości przesłanych CV.
Śledź informacje i porady Tatyany na jej profilach na Facebooku i Instagramie