Polscy pracodawcy co miesiąc publikują około 300 000 ofert pracy w popularnych serwisach ogłoszeniowych, a stopa bezrobocia wynosi 5,1%. Według listy zawodów deficytowych w 2023 roku w Polsce wciąż brakuje pracowników z branży IT, służby zdrowia, psychologów, lekarzy, nauczycieli... Koordynatorka ds. rozwoju rekrutacji zagranicznych agencji zatrudnienia Job Impulse Tetiana Hrytsyk chętnie dzieli się z Ukrainkami przydatnymi informacjami o tym, jak wejść na polski rynek pracy i jak najlepiej wykorzystać doświadczenie zdobyte w Ukrainie.
Według stanu na luty 2023 r. 977 tys. obywateli Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie powiadomienia wg. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jednak nie traci na aktualności wsparcie w rozwoju zawodowym w Polsce dla osób, które opuściły swoje domy w wyniku wojny.. Wręcz przeciwnie, Ukrainki i Ukraińcy uczą się języka polskiego, nostryfikują swoje dyplomy i szukają możliwości dalszego rozwoju.
Skuteczne poszukiwanie pracy w Polsce
Przede wszystkim powinnaś określić jakiej pracy szukasz, biorąc pod uwagę swoje doświadczenie, zdolności, umiejętności i motywację oraz sprecyzować swoje oczekiwania. Możesz to zrobić, odpowiadając na 3 proste pytania:
- Jakiej pracy szukam? Na przykład biurowa, zdalna, w jakiej dziedzinie, na jakim stanowisku, w jakim obszarze?
- Jakie są moje oczekiwania związane z pracą? Na przykład jaki harmonogram/grafik będzie mi odpowiadał, jaki rodzaj umowy jest dla mnie ważny, jakie możliwości rozwoju są dla mnie istotne?
- Ile chcę zarabiać? Warto ustalić konkretną kwotę, zwracając uwagę na fakt, że w Polsce pracodawcy zazwyczaj podają wynagrodzenie brutto (czyli bez potrąceń należności), a pracownicy otrzymują wynagrodzenie netto („na rękę”, czyli po odliczeniu należności).
Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić obszary, w których będziesz szukać pracy. Na tej podstawie możesz zacząć rozglądać się za odpowiednimi ofertami.
Monitorowanie ofert pracy
Na tym etapie Twoim zadaniem jest ocenić, jakie oferty pracy, zgodne z Twoimi kryteriami i oczekiwaniami, są dostępne. Warto zapisywać ciekawe ogłoszenia, ponieważ bazując na nich przygotujesz swoje CV. Pamiętaj, aby zacząć od portali z ofertami pracy, filtrując oferty według swoich preferencji (miejscowość, rodzaj umowy, branża):
- pracuj.pl
- praca.pl
- olx.praca
- Hello.hr – praca w obszarze HR i rekrutacji
- rocket.jobs – praca w branży IT
Następnie sprawdź strony agencji pracy tymczasowej, które znajdują się w Twoim mieście. Coraz częściej takie agencje oferują możliwość bezpośredniego zatrudnienia u swoich klientów. Agencje godne zaufania zrzeszają się w stowarzyszeniu Polskie Forum HR. Zajrzyj również na strony lokalnych firm, które często publikują informacje o wolnych stanowiskach (np. w zakładce „Kariera” itp.). Sprawdź ogólnokrajowe i lokalne grupy poszukiwania pracy na Facebooku. Subskrybuj kanały wyszukiwania ofert na Telegramie (na przykład Vorkado – praca zdalna dla Ukraińców, HR i rekruterzy z Ukrainy itp.) – tutaj możesz dowiedzieć się, jakie oferty pracy zdalnej są dostępne. Jeśli rozważasz karierę jako freelancer, zwróć uwagę na serwis Upwork.
Networking i LinkedIn
LinkedIn to bardzo popularny portal społecznościowy do kontaktów zawodowych w Polsce. Liczba zarejestrowanych polskich użytkowników to ponad 4 miliony, a wśród nich mogą być Twoi potencjalni pracodawcy. Warto założyć konto na LinkedIn i rozwijać swój profil oraz sieć kontaktów. Ponadto możesz również wyszukiwać wolne stanowiska w sekcji Praca i kontaktować się bezpośrednio z rekruterami. W rozwijaniu profilu ważna jest systematyczność, dlatego warto być cierpliwym, ponieważ przemyślane rozwijanie sieci kontaktów wymaga czasu.
Efektem tak szerokiego monitoringu będzie lista interesujących Cię ofert pracy, która stanie się podstawą do dalszych kroków.
Przegląd doświadczenia
Jednym z kluczowych elementów poszukiwania pracy jest stworzenie życiorysu odpowiadającego wymaganiom pracodawcy określonym w ogłoszeniu o pracę (sekcje Oczekiwania od kandydata na stanowisko, Obowiązki).
Zanim zaczniesz przygotowywać CV na konkretne stanowiska, powinnaś przyjrzeć się bliżej swojemu doświadczeniu. Tutaj ważne jest, aby nie dewaluować doświadczenia zawodowego zdobytego na Ukrainie, ale odważnie je podkreślać.
Pomyśl i zapisz, w jakich obszarach pracowałaś, co umiesz robić (możesz wskazać konkretne obowiązki), jakie są Twoje kompetencje twarde (np. znajomość języków, konkretnych programów) i miękkie (umiejętność współpracy w zespole, empatia, umiejętność słuchania), czego się nauczyłaś lub uczysz na dodatkowych kursach. Pamiętaj, aby uwzględnić również to, co lubisz robić w wolnym czasie (np. tworzenie biżuterii, gotowanie itp.) oraz doświadczenie w wolontariacie, jeśli takie posiadasz. Gorąco polecam założenie osobnej tabeli i uzupełnianie jej o nowo nabyte doświadczenia zawodowe.
Zgodność z wymaganiami oferty
Teraz otwórz jedną z zapisanych przez siebie ofert pracy i porównaj oczekiwania pracodawcy ze swoim doświadczeniem. Nawet jeśli spełniasz 60% wymagań, zacznij przygotowywać swoje CV. Nie czekaj, aż pojawi się oferta ze 100% dopasowaniem, bo może to nigdy nie nastąpić. Jeżeli brakuje Ci jakichś umiejętności, wiedzy lub doświadczenia, zastanów się, co możesz zrobić, aby je opanować. A może masz inne umiejętności i zdolności, które rekompensują brak tych oczekiwanych przez pracodawcę? Nie odrzucaj opcji, które na pierwszy rzut oka wydają się do Ciebie nie pasować lub nie do końca spełniają Twoje oczekiwania. Czasami warto spróbować czegoś nowego w celu zdobycia doświadczenia, a następnie rozejrzeć się za innym miejscem pracy. Poszukiwanie pracy samo w sobie jest pracą, czasem efekty nie przychodzą od razu i zależą od liczby i jakości przesłanych CV.