Państwowa opieka medyczna
Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski 24 lutego 2022 r. lub później, mają prawo do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej. Dotyczy to również nieletnich.
Jakie świadczenia zdrowotne są udzielane bezpłatnie?
- podstawowa opieka medyczna,
- specjalistyczna opieka ambulatoryjna,
- badania diagnostyczne przepisane przez lekarza,
- leczenie szpitalne,
- leczenie psychiatryczne,
- rehabilitacja (z wyjątkiem ośrodków wypoczynkowych),
- usługi stomatologiczne.
Jak otrzymać odpowiednią opiekę medyczną?
- zgłoś się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej; aby znaleźć najbliższą, przejdź do wyszukiwania klikając tutaj;
- w celu skorzystania z konsultacji lekarskiej poza przychodnią, w ramach Teleplatformy, zadzwoń pod bezpłatny numer 800 137 200; konsultacja prowadzona jest w języku ukraińskim. Więcej informacji nzajdziesz tutaj;
- jeśli potrzebujesz pomocy medycznej w nagłych wypadkach – skontaktuj się z najbliższym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (SOR);
- w przypadku zagrożenia życia – zadzwoń pod bezpłatny numer alarmowy 112.
Wszyscy pozostali cudzoziemcy mieszkający w Polsce mogą mieć zapewniony bezpłatny dostęp do leczenia, rehabilitacji, pobytu w szpitalu oraz pełnego zakresu opieki medycznej dzięki państwowemu ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Należy zauważyć, że państwowe ubezpieczenie zdrowotne może być wystawiane cudzoziemcom, którzy posiadają zezwolenie na pobyt długoterminowy, tj. pracują, studiują. Z drugiej strony nie ma możliwości uzyskania takiego ubezpieczenia, jeśli osoba przebywa w kraju w celach turystycznych.
Ubezpieczenie zdrowotne NFZ dzieli się na obowiązkowe i dobrowolne. Rozważ bardziej szczegółowo każdy rodzaj ubezpieczenia.
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje:
- Osoby legalnie zatrudnione w Polsce, w tym cudzoziemców (z wyjątkiem niektórych przypadków, gdy osoba pracuje na podstawie pełnomocnictwa – umowa o dzieło).
- Studentów i uczniów.
- Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.
- Uchodźców (na 12 miesięcy).
- Bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne polega na tym, że osoba należąca do jednej z powyższych grup jest zobowiązana do posiadania ubezpieczenia w NFZ i opłacania składek. Co do zasady, jeśli dana osoba nie jest prywatnym przedsiębiorcą, ale podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, wszelkie formalności załatwia określona instytucja. Np. za legalnie zatrudnionego pracownika składkę opłaca jego pracodawca (za środki potrącane z wynagrodzenia); w przypadku osoby bezrobotnej składka jest opłacana przez Urząd Pracy; dla uchodźców – składki opłaca powiatowe centrum pomocy rodzinie (przez 12 miesięcy).
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Osoby nie należące do w/w grup mogą zawrzeć umowę i skorzystać z państwowego ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Na przykład, jeśli cudzoziemiec pracuje na podstawie umowy agencyjnej, która nie zapewnia ubezpieczenia, może podpisać indywidualną umowę z NFZ, zwaną dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Umowa jest zawarta na czas nieokreślony, ale można ją wypowiedzieć w każdej chwili, np. w przypadku rozpoczęcia pracy na podstawie innej umowy, która nie przewiduje dobrowolnego, ale obowiązkowego ubezpieczenia NFZ.
Prywatne ubezpieczenie
Wiele prywatnych placówek medycznych oferuje specjalne pakiety, które dają możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej. Ceny takich pakietów zwykle zaczynają się od 100 zł, czyli wysokość składki jest znacznie niższa niż w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia NFZ. Warto jednak wiedzieć, że żadna prywatna placówka medyczna nie świadczy takiego samego zakresu usług jak NFZ.
Zaletami prywatnego ubezpieczenia są: wyższy poziom opieki nad pacjentem, szybki dostęp do specjalistów oraz niższa opłata miesięczna (w zależności od centrum medycznego). Jednak prywatna polisa nie obejmuje pomocy w indywidualnych przypadkach (próba samobójstwa; leczenie i diagnoza niepłodności; zatrucie alkoholem i narkotykami itp.) Ponadto prywatne firmy nie pokrywają wezwania zwykłej karetki, tylko prywatnej (jeśli jest dostępna).
Więcej szczegółów tutaj