Skip to content

Kampania UNICEF i miasta Wrocław „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”

Źródło: Gazeta Wyborcza

14 listopada rusza kampania pod hasłem: „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”. Jej bohaterkami jest pięć inspirujących kobiet z Ukrainy, które na co dzień mieszkają i pracują w Polsce. Celem kampanii jest budowanie pozytywnych relacji pomiędzy wrocławianami, a mieszkańcami pochodzenia ukraińskiego, którzy z powodu wojny, przybyli do Wrocławia.

 

Budowanie relacji polsko-ukraińskiej

„Szacunek, wdzięczność, wspólnota” – pod tym hasłem rusza kampania społeczna mająca na celu kształtowanie więzi społecznych pomiędzy Ukraińcami a Polakami oraz pokazanie – jak ważne są  – wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie.

Szacuje się, że do Wrocławia po wybuchu wojny przyjechało ponad 100 tysięcy Ukraińców, wielu z nich z zostało i są częścią naszej społeczności.

Kampania stworzona została przez miasto Wrocław a finansowa jest przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Ideą kampanii jest budowanie i  kształtowanie wspólnoty z narodem ukraińskim. Historie uchodźczyń z Ukrainy pokazują jak istotne było wsparcie wrocławian – szczególnie  podczas pierwszych miesięcy w nowym kraju.

Bohaterkami kampanii jest pięć inspirujących kobiet z Ukrainy, mieszkających w Polsce.

Alla, Ella, Tetiana, Anna i Julia – to pięć Ukrainek, bohaterek kampanii – które przyjechały do Wrocławia tuż po wybuchu wojny, w lutym 2022 roku.

 

Dzięki kampanii poznamy bliżej historie kobiet, które uciekając przed dramatem wojny musiały opuścić swoją ojczyznę, zostawiając tam swoich mężów i ojców, dotychczasową pracę i dom.

Będą to:

Szacuje się, że do Wrocławia po wybuchu wojny przyjechało ponad 100 tysięcy Ukraińców, wielu z nich zostało i są częścią naszej społeczności.

Program kampanii. Sprawdź wydarzenia

Wydarzenie ma na celu pokazanie integracji pomiędzy narodem polskim i ukraińskim, nauki języka polskiego czy podejmowania pracy. Podczas pierwszego dnia trwania kampanii, 14 listopada odbędzie się debata o języku i kulturze języka w dobie kryzysu. Podczas Dnia Tolerancji odbędzie się debata pod hasłem: „Nie ma współczesnego świata bez dbania o równość”.

W programie jest przewidziane również sadzenie krokusów, jako symboliczny gest podziękowania mieszkańcom Wrocławia za udzielone wsparcie. Odbędą się także warsztaty w CUKR dla dzieci, pod hasłem „Razem możemy więcej” oraz dla dorosłych, których tematem przewodnim będzie tolerancja i akceptacja.

Play Video